آموزش دکلره مو

به عمل از بین بردن رنگ طبیعی مو دکلره (Bleaching) می گویند.

این عمل گاهی صرفا برای روشن کردن رنگ مو و بیشتر، زمانی که رنگی بیش از سه درجه روشنتر از رنگ اصلی بر روی مو، مورد نظر است انجام می شود.

رنگ مو بر حسب درجه کدورت و یا روشنی، معمولا به 10 سطح (Level)طبقه بندی می گردد که تیره ترین رنگ یعنی مشکی با شماره یک و روشن ترین رنگ یعنی بلوند پلاتینه با شماره 10 مشخص می شود.

به جدول زیر دقت کنید:

Levels of hair color

رنگ

Color

1

مشکی

Black

2

قهوه ای خیلی تیره

Very dark brown

3

قهوه ای تیره

Dark brown

4

قهوه ای

Brown

5

قهوه ای متوسط

Medium Brown

6

قهوه ای روشن

Light Brown

7

بلوند تیره

Dark Brown

8

بلوند روشن

Light Blond

9

بلوند خیلی روشن

Very light blond

10

بلوند پلاتینه

Light platinium blond

 

مثلا:  خانمی که رنگ مویش قهوه ای تیره (شماره 3) می باشد برای دسترسی به رنگ بلوند تیره (شماره 7) با توجه به جدول فوق  باید 4 درجه موی خود را روشن کند (7منهای3=4)  از این رو  عمل دکلره باید بر روی موی او انجام پذیرد زیرا موی او بیش از سه درجه و به عبارت دقیق تر بیش از سه سطح (Level) روشن می شود

 

دکلره  مو در واقع از بین بردن رنگ مو از طریق اکسایش شیمیایی (Oxidation) رنگدانه های طبیعی مو، موسوم به ملانین(Melanin) است.  این عمل اغلب در حضور اکسیدکننده معروف آب اکسیژنه با فرمول شیمیایی H-O-O-H انجام می گردد.

ماده موثره پودر جامد دکلره «پروکساید» می باشد. پروکساید ترکیب شیمیایی دارای گروه پرو کسی (-O-O-) است که پر سولفات   S-O-O-Sنمونه ای از آن می باشد.

این ماده اکسید کننده در اثر تجزیه، تبدیل به آب و یون پرهیدروکسیل (-HOO) می گردد،  این یون در مرحله بعدی به ملکول ملانین حمله کرده و آن را اکسید می کند و در نتیجه ملانین رنگ خود را( که در واقع رنگ طبیعی مو می باشد ) از دست می دهد .

در میان بقیه روش های شیمیایی آرایشی مو دکلره بیشترین آسیب را به مو می رساند از این رو لازم است قبل از آنکه دست به این عمل بزنید تمامی اقدامات پیشگیرانه (Precautions) را رعایت نمایید:

1-    قبل از هر چیز حساسیت پوستی خود را در نظر بگیرید زیرا در صورت داشتن حساسیت پوستی در موقع دکلره، ناراحتی های شدیدی ایجاد خواهد شد همیشه قبل از دکلره کردن آزمون حساسیت موسوم به

 Patch test آزمون پچ

را مطابق دستورالعمل انجام دهید.

2-    در نظر داشته باشید موی ضخیمتر  بسیار مشکل تر و در زمان طولانی تری دکلره می شود از این رو زمان تماس با مواد شیمیایی بیشتر شده و در نتیجه موی ضخیمتر بیشتر در معرض آسیب دیدن در اثر دکلره می باشد. بنابراین برای کاهش این زمان تماس، از روشهایی که باعث تسریع در عملیات دکلره می شوند استفاده نمایید به طور خلاصه می توان به استفاده از حرارت در زمان دکلره و همچنین استفاده از مواد شیمیایی قلیایی مثل محلول آمونیاک اشاره کرد.

3-        در ماه 8 و 9 حاملگی بهتر است عمل دکلره انجام نگردد.

4-      کسانی که از داروهای اعصاب استفاده می کنند نباید موهای خود را دکلره کنند.

5-     از تکرار کردن بیش از حد عمل دکلره     دوری کنید.

6- در دکلره مدت زمان بسیار حائز اهمیت است. مراقب باشید موی شما در اثر زمان تماس طولانی با مواد شیمیایی مخرب آسیب نبیند.

آسیبهای مو ناشی از دکلره کردن:

در اثر عدم رعایت اقدامات پیشگیرانه ذکر شده و یا عدم مهارت کسی که عمل دکلره را انجام می دهد آسیبهای جدی به پوست و مو وارد خواهد شد که به دو دسته شدید و خفیف تقسیم بندی می گردند:

1-    آسیبهای خفیف

  احساس خشکی یا  زبری موها در موقع لمس، گیرکردن موها در هم که این نوع آسیبها با استفاده از کاندیشنر (Conditioner) اصلاح خواهند شد.

2-    آسیبهای شدید

در اثر آسیب دیدن پولک های مو(Cuticle) که در واقع سپر محافظ  لایه های عمقی مو در برابر عوامل خارجی می باشد صورت می گیرد که عبارتند از:

 مو خوره ، شکستگی مو ، اسفنجی و متخلخل شدن مو و در نتیجه تمایل مو به نگه داشتن آب (به آن معنا که در این حالت مو به راحتی خشک نمی شود)،  مات شدن مو، از دست رفتن حالت پذیری مو.

* من این مقاله رو یادم نیست کجا پیدا کردم اما خودم (البته با کمک آقای همسر) از این روش استفاده کردم و جواب خوبی هم گرفتم .

/ 3 نظر / 429 بازدید
ننه گلی

سلام چه چيزاي جالبي نوشتي! اگه منو اتاق تمساحا نمي فرستين مي شه بگين چي خوندين و چي كار مي كنين؟

آمی

اتفاقا من هم چاره ای ندارم جز اینکه از اقای همسرم کمک بگیرم و ایشون رو به کار بگیرم تا واسم رنگ کنه....[لبخند][لبخند][لبخند]